Description
This pack of 10 bulbs are fully dimmable and use energy efficient LED technology. The candle shaped lamp has 4 watts and a lumen rating of 420, providing a warm white light.
This pack of 10 bulbs are fully dimmable and use energy efficient LED technology. The candle shaped lamp has 4 watts and a lumen rating of 420, providing a warm white light.
| Weight | 320 g |
|---|---|
| Integrated LED Colour | 2700K (Very Warm White) |
| Socket Type | E14 |
| Max Lamp Wattage | 4.5 W |
| Lamp (Bulb) type | LED – Candle |
| Dimmable | yes |
| Product Width/Diameter | 35 mm |
| Height inc Suspension | 97 mm |
| Height without Suspension | 97 mm |
| Energy Label Ref | A+ |
| IP Rating | IP20 |
| Nett Weight per Piece | 290 g |
| Brand | Searchlight |
| Family Name | LED LAMPS |




Do you want to hide this popup?
We use cookies to ensure the best possible experience. By using our site scrolling down you agree with our Privacy Policy.
Reviews
There are no reviews yet.